Slovenská asociácia výrobcov transportbetónu
, Koliskova 1, 841 05 Bratislava
Tel.
+421-903-757519

Technika

tech 1Výroba transportbetónu v tomto priemysle sa vykonáva v malých a relatívne jednoduchých výrobných závodoch, čo často zvádza k nesprávnemu názoru, že výrobný proces je jednoduchý a netreba mu venovať väčšiu pozornosť. Okrem toho tieto výrobné závody nazývané centrálne betonárne sú pravidelne rozptýlené po celej krajine a ich väčšia koncentrácia je len vo väčších mestách. Výrobok - čerstvý betón je v nezatvrdnutej forme dopravovaný na miesto spotreby - stavenisko, kde je pripravený pre uloženie do debnenia a po zatvrdnutí je spravidla hlavnou nosnou časťou stavebných konštrukcií. Priemysel transportbetónu je veľkým profesionálnym výrobným odvetvím, ktoré je dôležitou súčasťou stavebníctva a v Európe dodáva a dopravuje spravidla viac ako 60% všetkého betónu zabudovaného v stavbách. 

tech 2História transportbetónu na Slovensku je úzko spojená s históriu výroby transportbetónu v bývalom Československu. Prvé betonárne boli vyrábané v závode STASIS Horní Slávkov v licencii KABAG, boli to betonárne typu Ce 16, ďalej C 304, C404, Ce 50 a Ce 55, ktoré boli najrozšírenejšími betonárňami v bývalom Československu. Neskôr boli v tom istom podniku vyrábané vlastné betonárne typu SB 20, SB 30, SB 50 (za spolupráce s firmou STETTER). 

Táto webstránka používa cookies

Táto stránka používa súbory cookie na zabezpečenie čo najlepšieho zážitku. Pokračovaním v používaní tejto webovej stránky súhlasíte s ich používaním