Zhrnutie obsahu konferencie „BETÓN 2023“

Pätnásty ročník tejto konferencie s medzinárodnou účasťou, ktorú Slovenská asociácia výrobcov transportbetónu (SAVT) organizuje už od roku 1995, sa konal v priestoroch hotela Patria na Štrbskom Plese za prítomnosti vyše 200 účastníkov. Konferencia sa už tradične zameriava na podporu výroby a použitia transportbetónu na Slovensku, pričom sa na nej riešia hlavne aktuálne problémy z rôznych oblasti týkajúce sa výroby transportbetónu. Konferencia je určená výrobcom betónu a tiež výrobcom strojov a zariadení na výrobu a dopravu betónu, ako aj pracovníkom skúšobných ústavov a vysokých škôl.

Na konferencii prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ing. P. Kováčik, PhD., MBA, vo svojej prednáške podrobne informoval účastníkov konferencie o súčasnom stave slovenského stavebníctva a o predpokladoch jeho vývoja v najbližších rokoch. Predseda Slovenského združenia výrobcov kameniva J. Ruska pripomenul 25. výročie založenia Slovenského združenia výrobcov kameniva (SZVK) a súčasnú situáciu a problémy pri výrobe kameniva do betónu. Zdôraznil tiež dôležitosť spolupráce výrobcov kameniva a betónu.

Táto konferencia sa zamerala hlavne na úlohy, ktorým sa výrobcovia transportbetónu nevyhnú v budúcich rokoch:

  • používaniu zmesových cementov s nižším obsahom slinku,
  • využívaniu tehlového a betónového recyklovaného kameniva pri výrobe betónu a problematike recyklácie stavebných materiálov všeobecne.

Príprava výroby zmesových cementov s nižším obsahom slinku je na Slovensku v plnom prúde a aj na konferencii zazneli poznatky z výskumu využitia týchto cementov pri výrobe betónov a informácie o situácii v tejto oblasti v Európe, a to od najzasvätenejších – výrobcov cementu na Slovensku, o čom informoval výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR (ZVC) – Ing. R. Mackovič. Opísal, aké zmeny čakajú výrobcov cementu, ktorým sa nedá vyhnúť. Podstatne sa zvýši objem vyrábaných zmesových cementov a čisté portlandské cementy budú určené len na špeciálne použitia (ich cena bude vysoká). Uviedli sa tiež doterajšie výskumné výsledky s novým cementom CEM II/C-M (S-LL).

V súčasnosti je v oblasti normalizácie najhorúcejšou novinkou revízia Národnej prílohy STN EN 206A2/NA venovanej betónu, o ktorej referoval autor revízie Ing. Michal Cápay. Použitie recyklovaného kameniva do betónu podporila prednáška o postupe pri posudzovaní tohto kameniva autorizovanou osobou. Jeho použitie ako zložky betónu je zatiaľ len v začiatkoch, ale na konferencii bola už prednesená prednáška ukazujúca príklady použitia betónu s recyklovaným kamenivom na Slovensku. Pozornosť bola venovaná aj inováciám vo výrobe, v doprave a spracovaní transportbetónu a optimalizácii debnenia betónových konštrukcií. Z oblasti praktických skúseností z významných stavieb boli uvedené prednášky o použití ultra vysokopevnostného betónu UHPC pri rekonštrukcii Barrandovského mosta v Prahe, o rehabilitácii cementobetónových vozoviek na letisku v Bratislave a tiež praktické poznatky, týkajúce sa používanej konzistencie betónov na stavbách. Odborne veľmi zaujímavou bola prednáška o súčasných rizikách materiálového rozpadu pevnej štruktúry betónu, o výsledkoch výskumného overovania použitia nových materiálov v betóne a tiež o vlastnostiach jemnozrnných kompozitov s vyššou dávkou polymérových vlákien.

Uviedli sa aj najnovšie praktické poznatky z oblasti recyklácie stavebných materiálov – získané pri likvidácii (recyklácii) veľkej železobetónovej stavby a tiež poznatky o využití recyklovaného betonárskeho kalu, ako aj informácia o poslednej novele zákona o odpadoch (zákon č. 230/2022 Z. z.). Osobitná pozornosť bola venovaná prevzdušneným betónom a skúšobným metódam na zisťovanie obsahu vzduchu v betóne. K tejto problematike vydala SAVT malú odbornú publikáciu, ktorej autorom je prof. R. Hela, CSc. (zmienenú publikáciu dostali všetci účastníci konferencie a publikáciu možno získať aj u členov SAVT). Zborník z konferencie je dostupný v SAVT.